Dress code w kancelarii prawnej

Na przestrzeni lat moda zmieniała się już wielokrotnie, roztaczając wokół szeroki wachlarz nowych  trendów. Nadal jednak są miejsca, w których obowiązują sztywne zasady, dotyczące dress codu. Jednym z nich jest kancelaria prawna AIF -  https://www.aif.com.pl/ Musicie mieć bowiem świadomość, że wizerunek adwokata, nawet jeśli odnosi się do pojedynczego przypadku, może wpłynąć na postrzeganie całej grupy zawodowej. Warto zatem w tym miejscu spróbować odpowiedzieć na pytanie: Jak ubierać się elegancko? Szczególnie, gdy pada na nie tak wiele niepoprawnych odpowiedzi, które mają odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym obu płci. Okazuje się bowiem, że nie tylko panowie ale i panie, mają problem z doborem właściwej garderoby. 


Najczęściej objawia się to mieszaniem stylów, nieumiejętnym zestawianiem ze sobą nawet najprostszych elementów czy przenoszeniem mody ulicznej do miejsca pracy, co niestety nie najlepiej świadczy. Domyślam się, że bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest brak elementarnej wiedzy, co do poziomów schludności stroju. Nadarza się zatem świetna okazja ku temu, by nieco usystematyzować wiedzę w tej dziedzinie. Wiecie lub nie ale wyróżniamy formalny wygląd (business formal), strój półformalny (smart casual) oraz wygląd nieformalny (casual friday).

Formalny wygląd określany mianem business formal, w przypadku mężczyzn jest połączeniem eleganckiego garnituru, białej albo niebieskiej koszuli z długim rękawem, zapinanym na guziki lub spinki, która będzie pasowała praktycznie do wszystkiego. Ważne jest to, by nie gryzła się ona z krawatem, toteż odradza się tu paski oraz kratę. Ta ostatnia bowiem jest typowa dla koszul o sportowym charakterze, zatem nie należy jej zakładać do formalnych stylizacji.


W przypadku pań ważne jest by spódnice, sukienki i garsonki nie były zbyt krótkie. Optymalną długością jest ta sięgająca do kolan lub za kolano. W kwestii doboru sukienek wskazany jest umiar. Najodpowiedniejsze są skromne, o klasycznym kroju, w stonowanych kolorach takich jak niebieski, granat, bordo, brąz czy odcienie szarości. Może to być również czerń, choć w niektórych przypadkach zarezerwowana jest ona na bankiety i spotkania wieczorowo - biznesowe. Wniosek zatem nasuwa się sam. W formalnych stylizacjach najlepiej sprawdzają się uniwersalne kolory, które pasują wszystkim bez względu na płeć, wiek, karnację, kolor włosów. Strój w miejscu pracy ma być bowiem uzupełnieniem a nie prowokować czy wyróżniać z tłumu. Zdecydowanie odradza się tu więc agresywne, zdecydowane kolory. To samo dotyczy biżuterii. Nie powinno być jej zbyt wiele. W przypadku formalnego stylu równie ważny jest wygląd paznokci. Nie powinny być one zbyt długie i kolorowe. 

Panowie najczęściej wybierają granatowe lub niebieskie garnitury, w drobne paseczki, dopasowując do nich krawat, który nie będzie stylistycznie odbiegał od reszty. Nie może być on zbyt krótki. Powinien kończyć się na wysokości paska, w pozycji stojącej. W kwestii doboru skarpetek to najlepsze są czarne lub granatowe. Ważne jest by nie były zbyt krótkie i nie odsłaniały skóry, w momencie założenia nogi na nogę. 


Jeśli chodzi o obuwie to najlepiej jest nosić czarne, elegancki buty, które pasują do wszystkiego. Nie mniej popularne są natomiast brązowe ale znacznie mniej uniwersalne. Kolor obuwia ma znacznie przy wyborze paska, który powinien mieć tę samą barwę. 

Mniej oficjalnym strojem jest smart casual. Tu kobiety mogą sobie pozwolić na luźniejszą formę ubrań, w postaci kolorowych sukienek, mniej oficjalnych sweterków, bluzek, materiałowych spodni oraz buty na nieco wyższym obcasie. Panowie również mają więcej swobody. Mogą zrezygnować z krawata, o ile wybiorą ładną koszulę. Ważne jest by miała ona długie rękawy. Powinni zdecydowanie unikać koszul z krótkimi rękawami. Nie wygląda to bowiem zbyt estetycznie i profesjonalnie. Tu rezygnując z włożenia krawata, mogą pozwolić sobie na paski i kratę na koszuli, sportową marynarkę, garniturowe spodnie a nawet jeansy. 


Na sam koniec pozostał casual friday, na który coraz częściej mogą pozwolić sobie pracownicy firm i kancelarii tuż przed weekendem. Styl ten jest swoistą rekompensatą za noszenie formalnego ubioru przez cały tydzień i mentalnym przedłużeniem weekendu. Panowie mogą wówczas pozwolić sobie na jeansy, sztruksy, koszule z długim rękawem, koszulki polo, t-shirty, swetry, bluzy a nawet sportowe obuwie, o ile nie ma miejsca spotkanie z klientem. W przeciwnym razie obowiązkowym jest styl formalny. 

Kobiety również mogą pozwolić sobie na więcej. Krótsze, odważniejsze sukienki, spódnice, bluzki na ramiączkach, wyższe obcasy a nawet masywne botki. Dozwolone są wzorzyste ubrania, odważniejsze ozdoby i  zdecydowane kolory. Wiosna i latem można pozwolić sobie na czerwień, fiolet, zieleń czy róż. 

Choć ostatni wspomniany przeze mnie styl może wydawać się wielu najbardziej kuszącym, musicie wiedzieć że w miejscu pracy najlepiej jest nie przesadzać z nadmiernym luzem a smart casual potraktować jako absolutne minimum.

A jak w Waszym miejscu pracy wygląda kwestia doboru garderoby? Musicie przestrzegać dress codu czy macie zupełną dowolność, co do Waszych stylizacji? 

                                                       *Artykuł sponsorowany

Komentarze

  1. Przede wszystkim należy wyglądać schludnie, sprawiać wrażenie osoby profesjonalnej- a ubiór dużo mówi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie lubię ludzi którzy sprawiają wrażenie bycia kimś kim nie są. Niech ubierają się w takim stylu jakim się rzeczywiście obnoszą.

      Usuń
  2. Raczej staram się przestrzegać zasad ubioru,panujących w danym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Very interesting post! Thanks for sharing.

    Infinitely Posh

    OdpowiedzUsuń
  4. Niektóre zawody wymagają formalnego stroju zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn :) pamiętam gdy pod koniec lat 90-tych pojechałam pierwszy raz do Londynu i w czasie lunch-u na ulicy pojawili się pracownicy z londyńskiego city, wszyscy wyglądali niemal identycznie, bardzo elegancko i formalnie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. zdecydowanienasz wygląd wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez innych, dlatego ważne jest by wyglądąc stosowanie do sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Aktualnie pracuję w biurze doradztwa prawnego. Niby nie mamy oficjalnego dress code (szczególnie, że w ostatnim czasie pracujemy głównie zdalnie) Ale jakos nie wyobrazam sobie iść do pracy w jeansach i w bluzie, w których bardzo chętnie chodzę po domu bo jest mi wygodnie ;)
    Staram się ubierac wygodnie, ale jednoczesnie elegancko
    w szmijzerkę
    w spodnie cygaretki plus biała koszulę
    czarne rurki plus jasną tunikę

    Buty noszę głównie na niskim obcasie, nie wyobrażam sobie wytrzymać całego dnia w szpilkach.

    OdpowiedzUsuń
  7. wiaodmo, że to jest bardzo ważne ;)!

    OdpowiedzUsuń
  8. To ważne aby strój dopasować do sytuacji, ciekawy wpis:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Lubię takie ubrania, ale nie chciałabym musieć chodzić w nich na co dzień. U mnie w pracy w sumie nie lepiej, bo też z góry narzucone, co trzeba nosić.

    OdpowiedzUsuń
  10. ja się zgadzam z komentarzami! i ze wpisem również :)
    grunt to schludny wygląd! :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Skoro miejsce wymaga odpowiedniego ubioru to naszym zadaniem jest się dostosować :)
    Ważne by wyglądać schludnie i elegancko.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  12. W takim miejscu jak kancelaria, wymaga się elegancji

    OdpowiedzUsuń
  13. Wygoda, komfort, czasem trochę zabawy, byleby w zgodzie ze sobą 😍

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje