Wszystko, co o opalaniu wiedzieć powinnaś ...
Drogie moje, na dobre rozpoczęły się wakacje a co za tym idzie także okres urlopów. Mimo, że ostatnio towarzyszy nam nieco chłodniejsza aura warto pomyśleć o tym, jak eksponować właściwie skórę na słońce. Jak wiadomo nie od dziś promienie słoneczne odpowiedzialne są za syntezę witaminy D, a tym samym także poprawę naszego samopoczucia. Nie mniej jednak podczas kąpieli słonecznych wskazany jest umiar, nakrycie głowy i odpowiedni dobór preparatów do opalania.
Zdjęcie: Źródło |
Jakie zalety ma zatem opalanie?
Latem zdecydowanie więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Opalamy się czasem zupełnie nieświadomie, nie koniecznie leżąc na plaży. Jesteśmy tak zafascynowani otoczeniem, że zupełnie zapominamy o właściwej pielęgnacji i przygotowaniu skory do opalania. Trudno jest się jednak temu dziwić bowiem opalanie- ekspozycja na słońce ma wiele zalet.
Na początek warto wymienić tu chociażby produkcję witaminy D, przez organizm człowieka pod wpływem działania promieni słonecznych. Już kilka minut dziennie może pozwolić uzupełnić niedobory - trudne nadrobienia za pomocą suplementów. A przecież witamina D to ważny składnik budulcowy układu kostnego, wzmocnienie dla odpornościowego oraz pomoc w zapobieganiu chorobom autoimmunologicznym i nowotworowym.
Promienie słoneczne to także świetny antydepresant. Bowiem pod ich wpływem wzrasta w poziom serotoniny- hormonu szczęścia. Nie straszne więc nam wówczas stany obniżonego nastroju, depresje czy bezsenność.
To jednak nie jedyne zalety działania promieni słonecznych. Jak się okazuje niwelują one bóle stawowo - mięśniowe, rany i schorzenia skórne szybciej się goją, maleje ciśnienie a tym samym ryzyko zawału oraz poprawia się przemiana materii.
Nic więc dziwnego, że przy tak wielu korzyściach jakie niesie nam działanie promieni słonecznych zapominamy o drugiej stronie medalu - a więc kłopotach, jakie na nas czekają przy zbyt długiej ekspozycji.
Jak zadbać o odpowiednią ochronę?
Tak jak opalanie ma wiele zalet, tak też towarzyszy mu mnóstwo zagrożeń. Prócz tych powszechnie znanych, których doświadczamy najczęściej znajdują się oczywiście oparzenia słoneczne. To jednak nie jedyne, co może nas spotkać. Następstwem nadmiernego opalania może być także udar słoneczny a nawet nowotwór. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona skóry.
Zatem o czym należy pamiętać?
Szczególnie w okresie wakacyjno- letnim ważne jest stosowania kremów z filtrem UV. Kosmetyki przeznaczone do opalania a jednocześnie zapewniające ochronę przeciwsłoneczną UVA i UVB oznaczone są za pomocą skrótu SPF ( Sun Protection Factor - współczynnik ochrony słonecznej). Pamiętajcie że im jest on wyższy tym lepiej.
Zdjęcie: Źródło |
Nie należy myśleć, że czas kiedy zażywamy kąpieli słonecznych jest tu bez znaczenia. Otóż, drogie moje opalanie jest najniebezpieczniejsze, w godzinach gdy słońce jest w zenicie.
Grzeje wówczas najmocniej i grożą nam wówczas oparzenia słoneczne i udary. Dlatego najlepiej jest zrezygnować z ekspozycji na działanie promieni słonecznych w godzinach od 11-15, by uniknąć przykrych pamiątek z wakacji.
Nie mniej ważne jest także stosowanie nakrycia głowy w postaci kapelusza, czapki z daszkiem czy chustki, które zminimalizują ryzyko udaru. Jak się okazuje nie bez znaczenia jest wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Promienie słoneczne bowiem wpływają na pogłębianie wad wzroku.
A teraz to o czym często zapominamy czyli wpływ perfum oraz środków farmakologicznych na opalanie. Nie każdy bowiem wie, że ekspozycja skory na działanie promieni słonecznych po bezpośrednim użyciu perfum może skończyć się dla nas nieestetycznymi plamami na skórze. To samo dotyczy przeróżnych leków, które również mogą powodować przebarwienia, alergie czy nawet poparzenia. Warto więc zapytać lekarza lub farmaceutę, jeśli już musimy coś brać - o jego działanie - w kontakcie ze słońcem.
Jak stosować kremy z filtrem?
Zaleca się stosowanie kremu z filtrem conajmniej na 15 minut przed ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych. Nie należy na nim oszczędzać - na posmarowanie całego ciała powinno się zyżyć od 15-20 ml kosmetyku. Następnie co dwie godziny oraz po każdej kąpieli powinniśmy ponownie aplikować go na skórę, bez względu na to czy jest to kosmetyk wodoodporny. W przypadku posiadania wszelakich znamion należy chronić je kremem 50+. Nie mniej ważne jak ochrona całego ciała jest odpowiednie zabezpieczenie skóry ust za pomocą pomadki z filtrami uv.
Jaki filtr wybrać?
Często zdajemy sobie sprawę z konieczności używania kremów z filtrem jednak nie do końca wiemy jaki wybrać. By był on odpowiedni należy dostosować go do fototypu skóry, którego jesteśmy posiadaczkami. Mało kto jednak wie, jak go określić i czym się charakteryzuje. Otóż, drogie moje w naszym klimacie wyróżnia się cztery fototypy:
I - posiadaczki tego fototypu posiadają bardzo jasną karnację, można określić ją mianem mlecznej, z tendencją do powstawania piegów, włosami blond lub rudymi. Ich skóra narażona jest na powstawanie poparzeń a przy tym niezwykle trudno się opala. Zaleca się stosowanie conajmniej SPF 30.
II - jasna karnacja, bez piegów. Włosy jasno lub ciemnoblond. Skóra łatwo ulega poparzeniom- lekko się opala - zalecany SPF powyżej 20.
III- karnacja ciemna bez piegów, włosy ciemnoblond lub brązowe, skora łatwo się opala, rzadko powstają poparzenia słoneczne. SPF 12-15.
IV - karnacja ciemna, bez piegów, włosy brązowe. Skóra szybko i łatwo się opala bez ryzyka poparzeń. SPF 8-12.
Czy można jakoś przygotować skórę do ekspozycji na działanie promieni słonecznych?
To pytanie pewnie niejednokrotnie już sobie zadawalyście, każdorazowo przed wyjazdem na urlop. Okazuje się że można przygotować nieco skórę na działanie promieni słonecznych jednak należy pomysleć kuracji odpowiednio wcześnie przynajmniej 2-3 tygodni przed planowanym wyjazdem. Należy wzmacniać skórę od wewnątrz za pomocą dostępnych na rynku preparatów z beta- karotenen. Najlepiej jest sięgnąć po te, które dodatkowo zawierają inne minerały i witaminy.
Jakie preparaty do opalania można znaleźć na rynku?
Preparaty o działaniu odmładzającym i poprawiającym kondycję skóry:
Zdjęcie: Źródło |
1. Krem Clairial SPF 50+ (SVR, 50 ml, 119 zł) jednocześnie redukuje przebarwienia i chroni skórę przed ich powstawaniem.
2. Emulsja do ciała Age Defence Sun Lotion SPF 30 (Thalgo, 150 ml, 132 zł, www.thalgo.pl) działa przeciwzmarszczkowo i uelastycznia skórę.
3. Jedwabista oliwka do twarzy Sun Beauty Satin Sheen Oil SPF 30 Fast Tan Optimizer (Lancaster, 150 ml, 129 zł) chroni skórę nie tylko przed UVA i UVB, ale też przed światłem podczerwonym, zawiera bogaty kompleks antyutleniaczy. Przyspiesza też opaleniznę.
Preparaty matujące i nietłuste:
Zdjęcie: Źródło |
1. Brązujący olejek do twarzy i ciała SPF 10 (Nuxe, 150 ml, ok. 70 zł) ma formułę suchego olejku i cudowny zapach. Zawiera olejek z orzechów makadamii, oleju słonecznikowego i masło shea.
2. Suchy olejek Bariesun SPF 50+ (Uriage, 200 ml, ok. 75 zł) do twarzy, ciała i włosów, zawiera dodatkowo tarczę antyoksydacyjną.
3. Matujący krem do twarzy Capital Solei SPF 50+ (Vichy, 50 ml, ok. 50 zł) zapobiega błyszczeniu się skóry, nie pozostawia lepkiej warstwy.
2. Suchy olejek Bariesun SPF 50+ (Uriage, 200 ml, ok. 75 zł) do twarzy, ciała i włosów, zawiera dodatkowo tarczę antyoksydacyjną.
3. Matujący krem do twarzy Capital Solei SPF 50+ (Vichy, 50 ml, ok. 50 zł) zapobiega błyszczeniu się skóry, nie pozostawia lepkiej warstwy.
1. Szybkoschnąca mgiełka w sprayu Sun Sport SPF 50 (Lancaster, 125 ml, 119 zł) - odporna na wodę i pot, z aktywatorem opalania i filtrem przez podczerwienią, z nową technologią Wet Skin Application (można aplikować ją bezpośrednio na mokrą skórę).
2.Spray ochronny multipozycyjny Solecrin SPF 50+ (Iwostin, 150 ml, ok. 50 zł) - odporny na wodę i pot, chroni DNA komórek i działa antyoksydacyjnie, idealny do spryskiwania ruchliwych dzieci.
3. Spray Easy to Use AA Sun SPF 50 (AA Sun, 150 ml, ok. 35 zł) - mgiełka o nietłustej konsystencji, pozostwia skórę gładką i dobrze nawilżoną.
4. Sun Zone Light Body Spray SPF 25 (Oriflame, 150 ml, 59,90 zł, promocyjna cena - 34,90 zł) - lekka mgiełka, pozostawia na skórze uczucie odświeżenia i przyjemny zapach.
Preparaty do skóry z niedoskonałościami:
Zdjęcie: Źródło |
1. Emulsja SPF 50+ (Avene, 50 ml, ok. 72 zł) przeznaczona jest nawet do bardzo wrażliwej skóry, po aplikacji na skórę staje się przezroczytsa i doskonale się wchłania; zawiera też silnie antyoksydacyjny Pre-tokoferyl (prekursor witaminy E).
2. Ultralekki Aqua-gel Anthelios SPF 30 (La Roche-Posay, 50 ml, 67 zł) - dzięki unikalnemu połączeniu pudrów (perlitu i krzemionki) pozostawia na skórze niewidoczny efekt, zwalcza sebum i wilgoć. Jedno naciśnięcie aplikatora to jedna dawka wystarczająca do posmarowania całej twarzy.
3. Krem ochronny Solecrin Acne SPF 25 (Iwostin, 50 ml, ok. 25 zł) - dodatkowo reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Preparaty ze wzbogaconą formułą:
Zdjęcie: Źródło |
1. Emulsja do opalania utrwalająca opaleniznę SPF 20 (Lirene, 150 ml, 19,99 zł) – dzięki kompleksowi SunTan przyspisza proces opalania, wzmacnia i wydłuża efekt opalenizny.
2. Balsam do opalania o zapachu tropikalnych owoców Sun Ozon SPF 30 (Rossmann, 200 ml, ok. 17,99 zł) - skuteczna ochrona przed UVA i UVB, aksamitna konsystencja i wakacyjny zapach w jednym!
3. Wodoodporna emulsja do opalania Argan Oil SPF 25 (Eveline, 150 ml, 18,99 zł) - przeznaczona zarówno do twarzy, jak i ciała, zawiera intensywnie regenerującą formułę z olejkiem arganowym i masłem kakaowym, witaminę E i beta-karoten.
2. Balsam do opalania o zapachu tropikalnych owoców Sun Ozon SPF 30 (Rossmann, 200 ml, ok. 17,99 zł) - skuteczna ochrona przed UVA i UVB, aksamitna konsystencja i wakacyjny zapach w jednym!
3. Wodoodporna emulsja do opalania Argan Oil SPF 25 (Eveline, 150 ml, 18,99 zł) - przeznaczona zarówno do twarzy, jak i ciała, zawiera intensywnie regenerującą formułę z olejkiem arganowym i masłem kakaowym, witaminę E i beta-karoten.
Produkty chroniące włosy:
Zdjęcie: Źródło |
1. Szampon nawilżający Sunrise 6:20 Rio de Janeiro (artego, 250 ml, 32,90 zł) - zawiera filtry UVA i UVB oraz dodatkowo olejek arganowy i olejek jojoba.
2. Krem CC (Kerastase, 50 ml, ok. 40 zł) - dzięki multifunkcyjnej formule chroni włosy przed słońcem regeneruje i wspaniale rozświetla.
3. Wodoodporny olejek w sprayu BC Sun Protect Shimmer (Schwarzkopf Professional, 150 ml, ok. 80 zł) - nie pozwala wodzie wnikać do wnętrza włosów, chroni je przed UV i nadaje im niesamowity blask.
2. Krem CC (Kerastase, 50 ml, ok. 40 zł) - dzięki multifunkcyjnej formule chroni włosy przed słońcem regeneruje i wspaniale rozświetla.
3. Wodoodporny olejek w sprayu BC Sun Protect Shimmer (Schwarzkopf Professional, 150 ml, ok. 80 zł) - nie pozwala wodzie wnikać do wnętrza włosów, chroni je przed UV i nadaje im niesamowity blask.
Produkty do makijażu z elementami pielęgnacji ochronnej:
Zdjęcie: Źródło |
1. Fluid ochronno-korygujący SPF 50+ (Pharmaceris, 44,90 zł) doskonale maskuje, koi skórę i wzmacnia jej barierę ochronną, daje najwyższą ochronę przed UV.
2. Krem BB Double Wear All Day Glow (Estee Lauder, ) to mistrz swojego gatunku - wyrównuje koloryt skóry, intensywnie ją nawilża i dodaje jej promiennego blasku, a wszystko przy wysokiej ochronie SPF 30.
3. Krem koloryzujący Gold Skin SPF 50 (tegoder Cosmetics, 50 ml, 68 zł) nadaje skórze złocisty koloryt, dzięki któremu wygląda na lekko opaloną.
Produkty dla dzieci:
Zdjęcie: Źródło |
1. Kieszonkowy balsam ochronny dla dzieci Sun KIds SPF 30 (Nivea, 50 ml, 14,99 zł) - chroni i nawilża, a dzięki poręcznemu opakowaniu można go zawsze mieć przy sobie.
2. Rodzinny balsam do opalania dla dorosłych i dzieci SPF 30 (Dax Sun, 250 ml, 32 zł) - odnowiona formuła Dax Sun została wzbogacona w olejek arganowy, jest bezparabenowa, ma też podwyższoną wodoodporność. Dla małych i dużych na wspólne wakacje.
3. Spray dla wrażliwej skóry dziecka Bariesun Infants (Uriage, 200 ml, ok. 75 zł) - bezzapachowy, do superwrażliwej skóry dzieci.
4. Kolorowe wodoodporne mleczko dla dzieci Avon Sun Kids SPF 30 (Avon, 150 ml, 40 zł, cena promocyjna - 27,99 zł) o uwielbianym przez nie turkusowym kolorze, który jednocześnie ułatwia ich mamom dokładną aplikację.
Ochrona ust:
SOS dla ust Sun Care SPF 14 (Floslek, 5,80 zł) jest bogaty w witaminy i substancje natłuszczające.
Preparaty przyspieszające opalanie:
Zdjęcie: Źródło |
W słonecznej gamie marki Soraya znajdziesz 3 przyspieszacze opalania: z kompleksem nawilżającem i ekstraktem z orzecha włoskiego (150 ml, 17 zł), z kompleksem ujędrniającym i masłem kakaowym (150 ml, 17 zł) oraz Express Bronze z kompleksem nawilżającym i witaminą E w sprayu (150 ml, 20 zł).
Produkty do stosowania po opalaniu:
Zdjęcie: Źródło |
1. Mgiełka po opalaniu z drobinkami złota (AA Sun, 150 ml, 20 zł).
2. Balsam rozświetlająco-brązujący utrwalający opaleniznę Sun Balance (Farmona, 200 ml, 16 zł).
3. Sun Ozon Med maść na oparzenia słoneczne (75 ml, ok. 17 zł) - lipidowy żel ułatwiający gojenie poparzonej i podrażnionej skóry, ma też działanie przeciwzapalne
Mam nadzieję, że choć odrobinę przybliżyłam Wam tematykę opalania i tego jak robić to bezpiecznie, by potem czuć się świetnie w swojej skórze.
A tymczasem życzę Wam bezpiecznego wypoczynku, słonecznej pogody i oczywiście bezpiecznego opalania.
A Wy jakie produkty stosujecie podczas kąpieli słonecznych?
wybór produktów do opalania jest ogromny.. każdy znajdzie coś dla siebie :)
OdpowiedzUsuńOwszem :) dla każdego wedle upodobań.
UsuńPrzydatny wpis, ja lubię się trochę poopalać :)
OdpowiedzUsuńDziękuję, właśnie o to mi chodziło :)
Usuńkrem do opalania z wysokim filtrem to dla mnie podstawa a później duża dawka nawilżenia dla skóry w postać balsamów i olejków :))
OdpowiedzUsuń