Pielęgnacja różnego rodzaju cery : Cera normalna
W dniu dzisiejszym postanowiłam wzbogacić mojego bloga o kolejny nowy cykl. Tym razem będzie on dotyczył rodzajów cery oraz sposobu pielęgnacji każdego z nich. Jednak jak same wiecie by dobrze móc pielęgnować posiadaną cerę należy ją dobrze poznać i wiedzieć co robić by jej nie zaszkodzić a wręcz przeciwnie - pomóc. Stwierdziłam jednocześnie, że tworząc tego rodzaju cykl sama również bliżej poznam temat i być może uda mi się uniknąć błędów podczas dbania o nią.
Na wstępie oczywiście należy wspomnieć, że można wyróżnić przynajmniej siedem typów cery. Wśród nich znajduje się cera:
- normalna
- tłusta
- sucha
- mieszana
- wrażliwa
- trądzikowa
- naczynkowa
W dzisiejszym wpisie jak zapewne się domyślacie skoncentruję się na pierwszym, wymienionym rodzaju cery tj. cerze normalnej. Tak naprawdę występuje ona jedynie u dzieci do okresu pokwitania. Charakteryzuje ją cielistoróżowy kolor, gładkość i jędrność. Reaguje na warunki atmosferyczne, wodę i mydło. Nie występują na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, problemy z łuszczeniem oraz zaskórnikami.
Zdjęcie: Źródło |
Demakijaż i tonizacja
Przy cerze normalnej należy stosować lekkie, nawilżające produkty. Skóra prawidłowo reaguje na wodę, po umyciu nie występuje uczucie ściągnięcia i pieczenia. Demakijaż można wykonywać przy użyciu kosmetyków typu mleczko i tonik. W pielęgnacji należy unikać ciężkich, tłustych kremów i produktów matujących.
Demakijaż: mleczko, śmietanka, płyn micelarny, cetaphil.
Tonizacja: najlepiej stosować toniki nawilżające, delikatne, przywracające pH skóry
Krem na dzień: nawilżające, ochronne, z filtrami słonecznymi
Krem na noc: nawilżające, odżywcze
Kuracje:
- demakijaż,
- mikrodermabrazja/ peeling chemiczny/ peeling kawitacyjny,
- mezoterapia bezigłowa/ elektromezoterapia/ ampułka z odpowiednio dobraną substancją aktywną wprowadzaną za pomocą ultradźwięku lub poprzez masaż,
- masaż,
- maska algowa/ gipsowa/ kremowa,
- krem na zakończenie zabiegu.
maski: nawilżające 2 x w tygodniu
peelingi: enzymatyczny, drobnoziarnisty 1 x w tygodniu
Pożądane substancje aktywne w kosmetykach:
alantoina, pantenol, gliceryna, kwas hialuronowy, olej ze słodkich migdałów, wyciąg z ogórecznika lekarskiego, składniki NMF.
Nie wskazane jest stosowanie preparatów wysuszających. Należy chronić ją przed działaniem słońca i mrozu.
Jak zdążyłyście zauważyć, cera ta jest jedną z najmniej problemowych pod warunkiem że odpowiednio się o nią dba. Pielęgnacja jej wcale nie musi jednak skupiać się na wybieraniu kosmetyków z drogerii, równie dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po własnoręcznie przygotowane maseczki.
Do tego typu cery można z powodzeniem zastosować kilka ich rodzajów, wykorzystując jedynie dostępne w domu produkty.
Pierwszą z nich jest maseczka ze śmietany. Do jej przygotowania potrzeba pół filiżanki gęstej śmietany, łyżkę soku z cytryny, 10 kropli naturalnego olejku z geranium. Należy pamiętać by sok dodawać małymi porcjami by uniknąć zważenia się śmietany. Tak powstałą maseczkę nakłada się na twarz na 20 minut a po upływie tego czasu, spłukuje letnią wodą. Po zabiegu zalecane jest wykonanie delikatnego masażu twarzy.
Kolejną jest maseczka z żółtkiem. Do jej przygotowania niezbędne jest jedno żółtko jaja kurzego, gęsty jogurt naturalny, niewielkich rozmiarów banan. Wszystkie składniki należy wymieszać z czego wskazane jest rozgniecenie lub zmiksowanie banana. Tak powstałą mieszankę nakłada się na twarz oraz szyję. Po upływie 20 minut, spłukuje się ją letnią wodą. Podobnie jak w przypadku poprzedniej wskazane jest wykonanie masażu twarzy.
Na koniec jeszcze jedna, choć wcale nie ostatnia. W sieci aż roi się od przepisów na ich całe mnóstwo. Ta wybrana przeze mnie wykonana jest z dodatkiem drożdży. Niezbędne składniki to: 5 dag drożdży piwnych lub piekarskich, kilka kropli mleka, 1 łyża naturalnego płynnego miodu, 5 kropli naturalnego olejku szałwii królewskiej. Wszystkie należy ze sobą połączyć do utworzenia gęstej papki. Tak powstałą mieszankę należy nałożyć na 15 minut na twarz. A po upływie zalecanego czasu zmyć letnią wodą. Zalecane jest również wykonanie delikatnego masażu.
Tak pokrótce wygląda temat dotyczący cery normalnej. Mam nadzieję, że choć odrobinę udało mi się Wam go przybliżyć i okaże się on dla Was pomocny.
Zachęcam Was jednocześnie do podzielenia się swoją wiedzą o pielęgnacji tego typu cery oraz o doświadczeniach jakie macie w tej materii jako jej posiadaczki. Jak codziennie dbacie o kondycję swojej skóry? Czy moje wskazówki choć odrobinę Wam pomogły?
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)